Praga w Republice Czeskiej - Plac Wacława, Dworzec Główny, Krizikova Fontanna

89 Views
Published
Plac Wacława – najważniejszy plac Pragi.
Usytuowany w dzielnicy Nove Mesto Plac Wacława tętni życiem i jest miejscem dość rozrywkowym. Należy jednak pamiętać, że Plac Wacława jest milczącym świadkiem wielu historycznych wydarzeń.
Sporych rozmiarów plac (750 metrów długości oraz 60 metrów szerokości), był niegdyś targiem końskim. Dziś jest jedną z głównych arterii miasta. Mnóstwo tu sklepików, restauracji, barów i klubów. Życie toczy się to późnych godzin nocnych.
Mimo, że Plac Wacława kojarzy się bardziej aktywnym życiem towarzyskim, nie zawsze działy się tu rzeczy beztroskie. To właśnie tu gromadzili się Czesi aby zademonstrować swoje niezadowolenie. W1969 roku w akcie protestu Jan Palach i Jan Zajica dokonali samospalenia. Aksamitna Rewolucja w 1989 roku nabierała rozpędu właśnie na Placu Wacława. To tu z balkonu kamienicy przemawiał Vaclav Havel.
Jako pamiątka burzliwych wydarzeń jakie miały miejsce na placu, ufundowano pomnik poświęcony Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych. Znajduje się tu także pomnik konny św. Wacława, od którego plac otrzymał nazwę.
Przy Placu Wacława znajduje się praskie Muzeum Narodowe.
-----------------------
Informacje ze strony:http://www.miastaeuropy.com/czechy/plac-waclawa-praga

Praha hlavní nádraží (Praha hl.n.; pol. dworzec Praga Główna) – główny osobowy dworzec kolejowy w Pradze (przy ulicy Wilsonovej 300/8) i w całych Czechach.
Pierwszy dworzec został otwarty w 1871 przez Franciszka Józefa I. Pod nazwą Kaiser-Franz-Joseph-Bahnhof był końcowym przystankiem linii kolejowej z Wiednia przez Czeskie Budziejowice (fragment kolei Kaiser-Franz-Josephs-Bahn). W następnych latach dochodziły połączenia w innych kierunkach z kolejnymi miastami.
W latach 1901 – 1909 dworzec rozbudowano i przebudowano w stylu secesyjnym pod kierunkiem Josefa Fanty. Przed dworcem stanął pomnik cesarza Franciszka Józefa I, który obecnie znajduje się w praskim lapidarium.
Po powstaniu Czechosłowacji dworzec przemianowano na Praha Wilsonovo nádraží – od nazwiska prezydenta Stanów Zjednoczonych – Woodrowa Wilsona, którego uznano za współautora nowego państwa Czechów i Słowaków. W miejscu pomnika cesarskiego stanął prezydencki, który zniszczono na rozkaz Protektora Czech i Moraw Reinharda Heydricha po wypowiedzeniu wojny USA przez Niemcy w 1941 roku.
Po II wojnie światowej dworzec do 1953 (inne źródła mówią o 1948) ponownie nosił nazwisko amerykańskiego prezydenta, po czym zmieniono nazwę na Praha hlavní nádraží. Po 1989 nazwa ta nadal obowiązuje, choć rzadko stosuje się również nieoficjalną – Nádraží prezidenta Wilsona. Również na niektórych mapach pojawiają się obie nazwy.
W okresie komunistycznym dworzec uzyskał nowy terminal, z którego obecnie korzystają podróżni. W 1974 do dworca dotarło metro. Dawne secesyjne hale funkcjonują jako wyższa kondygnacja i mieszczą się w nich m.in. kawiarnie i księgarnia. Obecnie dworzec jest remontowany.
-------------------
Informacje ze strony: https://pl.wikipedia.org/wiki/Praha_hlavn%C3%AD_n%C3%A1dra%C5%BE%C3%AD

Křižíkova Fontána została wybudowana w 1891 r. z okazji jubileuszowej wystawy i jest unikatem na skalę europejską. Jej dzisiejszy wygląd to efekt przebudowy dokonanej 100 lat później. Jest to wspaniałe multimedialne show przedstawiające piękno "tańczącej" wody wydobywającej się aż z trzech tysięcy dysz. Efekty świetlne wytwarzane są przez 1248 podwodnych reflektorów o różnych barwach. Wszystko to przy akompaniamencie muzyki klasycznej lub rozrywkowej słyszanej w 55 elektroakustycznych głośnikach. Program fontanny jest za każdym razem inny a steruje nim kilka podłączonych do siebie komputerów.
Z innych ciekawostek można wspomnieć o tym, iż cała instalacja wodna to około 2 km długości rur; woda do dysz doprowadzana jest za pomocą 50 pomp a wielkość podstawy fontanny to 25 x 45 metrów. Amfiteatr z fontanną mieści maksymalnie około 4000 osób. Jedno jest pewne: każdy pokaz zapewnia niezapomniane wrażenia i zachęca nas do tego abyśmy jeszcze kiedyś tu powrócili bo naprawdę warto ...
----------------------
Informacje ze strony: http://fontanny.pomp.pl/aktualnosci/krizikova-fontanna-w-pradze

▶ Oglądaj film: https://youtu.be/uqxr5UlGqLo
▶ Subskrybuj kanał: https://www.youtube.com/c/Pi%C4%99knyJest%C5%9AwiatTourismVideoPhotosMaria
▶ Zostaw???? - za wszystko bardzo dziękuję rewanżując się tym samym
▶ Muzyka: - zero-project - Touch of serenity
https://www.zero-project.gr/music/tracks/touch-of-serenity/
Music ▶ Tracks ▶ Touch of serenity
2009 January 23 • CC BY 4.0
Ambient, meditative
Updated: 2018 December 1 (version 2)
▶Muzyka: Song of Sadhana - Jesse Gallagher
- You Tube Audio Library

#MariaKalinowskaPolska#PragaCzechy#PragaRepublikaCzeska#PragaPlacWacława#PragaDworzecKolejowy#PragaKrizikovaFontanna #MuzykaZeroProject#MuzykaYouTubeAudioLibrary
Category
Praha
Be the first to comment